Záchranářské derby v Bystřici vítěze nemělo

Vysočina – Hned úvodní jarní 17. kolo fotbalové divize D nabídlo záchranářské derby. Bystřice se nakonec v okresním souboji se Žďárem rozešla smírně.

20.3.2017

Polenský Slavoj dokázal Velké Bíteši oplatit porážku z podzimu. Na snímku svádí souboj domácí Daniel Kavka (v modrobílém) s hostujícím Jiřím Chlupem. Foto: Jan Černo

Krajská konfrontace se hrála v Polné, kam přijela Velká Bíteš. Domácí Slavoj dokázal nováčkovi vrátit porážku z podzimu.

Vůbec se nehrálo ve Staré Říši, kam měl přijet Bzenec. Zápas byl už s předstihem kvůli nezpůsobilému terénu odložen.

BŘECLAV – VRCHOVINA 2:1

Bez bázně vstoupila Vrchovina do utkání na půdě ještě loni třetiligového mančaftu. Hráči Sportovního fotbalového klubu byli v úvodní čtvrthodině lepším týmem a vypracovali si několik zajímavých příležitostí. Jenže Ošmera, Michal Skalník ani Michal skórovat nedokázali. Do vedení tak šli domácí, když ve 22. minutě využil nedorozumění stoperů Vrchoviny Musil. O pár minut později byl ale ve vápně faulován Chalupa a Michal z pokutového kopu nadvakrát vyrovnal.

Po změně stran opět zahrozila jako první Vrchovina. Poul se v 50. minutě dobře uvolnil, pak ale poněkud zbrkle zakončil vedle. Rozhodující okamžik zápasu přišel v 65. minutě. Po dalším nedorozumění hostující obrany se dostal do šance Presl a rozhodl o tom, že tři body zůstaly doma.

„V závěru jsme si nedokázali vytvořit pořádný tlak, za zmínku stála snad jen hlavička Michala Skalníka. Odehráli jsme utkání, v němž jsme neměli prohrát. Bohužel jsme se dokázali gólově prosadit pouze z penalty,“ posteskl si trenér Vrchoviny Richard Zeman.

Góly: 22. Musil, 65. Presl – 29. Michal (PK). Rozhodčí: Denev. ŽK: 2:1. Diváci: 100. Poločas: 1:1. Břeclav: Kunický – Hloch, Smejkal, Fiala (74. Trčka), Ianosteac – Presl, Horčička (42. Simandl), Svoboda, Vallisch (88. Herman) – Musil, Netopilík. Vrchovina: P. Šmída – Bača (72. Kovář), Chalupa, Vícha, K. Skalník – Ošmera, Michal, Wolker, Žák (84. M. Šmída) – Poul, M. Skalník. Nejlepší hráči: Ianosteac, Musil – Michal.

BYSTŘICE – ŽĎÁR N. S. 1:1

Za soustavného drobného deště, ale především silného větru se odehrálo malé okresní derby. Hostující Žďár hrál první půli po větru, ale na hře to příliš znát nebylo. Bylo vidět, že žádný ze soupeřů nechce udělat chybu, proto v prvním poločase prakticky nebyla k vidění pořádná gólová šance. Utkání předčasně skončilo už ve 21. minutě pro žďárskou zimní posilu Václava Pohanku, který si nepříjemně poranil koleno, a musel střídat.

Po změně stran převzali hráči Žďáru iniciativu a výsledkem byla vedoucí branka v síti domácích. Na pěkný centr si naskočil Matěj Vopršal a hlavou poslal FC Žďas do vedení. Bystřice se však nevzdala a deset minut před koncem se jí podařilo vyrovnat. Centrovaný míč si našel na zadní tyči číhající Marek Svoboda a vyrovnal. Domácí se dál tlačili do ofenzivy, ale další gól již značně prochladlí diváci neviděli.

„Hráli jsme doma, takže jsme spíše dva body ztratili. Každý získaný bod je sice dobrý, ale my jsme chtěli všechny tři. V první půli nám proti silnému větru vázla kombinace, po změně stran už to bylo lepší. Konečná remíza byla zřejmě spravedlivým vyjádřením poměru sil na hřišti,“ řekl po utkání kouč Bystřice Martin Maša.

„Ven se jezdí pro bod, ten máme, ale domnívám se, že jsme si zasloužili víc. Měli jsme to dobře rozehrané, ale úplně naivně jsme si nechali vstřelit vyrovnávací branku,“ nebyl po zápase úplně spokojený nový trenér FC Žďas Jozef Vanko.

Góly: 80. M: Svoboda – 68. Vopršal. Rozhodčí: Nováček. ŽK: 2:3. Diváci: 150. Poločas: 0:0. Bystřice: F. Svoboda – Sklenář, Šponar, Mezník, Vařejka – Adamec (74. Čech), Padrtka, M. Svoboda, Zbytovský, Malý – Žila. Žďár n. S.: Jícha – Bureš, Machatka, Wasserbauer, Štursa – L. Trojánek, Nedvěd, Pohanka (21. Russ, 90. Musil), R. Sodomka (86. T. Trojánek), Jurnečka – Vopršal. Nejlepší hráči: M. Svoboda, Mezník – Vopršal.

PELHŘIMOV – TASOVICE 2:3

Pelhřimov v jihlavském azylu Na Stoupách vstoupil do zápasu aktivněji, ale po nedůslednosti při autovém vhazování brzy prohrával. Hosty gól pochopitelně dostal na koně, což vyústilo v další šanci, kterou hasil na brankové čáře Pícha. Sice se mu podařilo míč odhlavičkovat, ovšem při zákroku trefil svou ruku, čehož si všiml pomezní, a na jeho popud se pískal nejenom pokutový kop, ale byla udělena také červená karta. Paul se z penalty nemýlil a v tu chvíli to vypadalo s Pelhřimovem špatně. Domácí se ovšem zvedli a ke konci poločasu začali Jihomoravany přehrávat. Po rohovém kopu a nenápadné hlavičce Mazače se jim dokonce podařilo snížit.

Na začátku druhého dějství bylo ještě veseleji. Po pěkné kombinaci se před branku dostal Kmoch a propálil Konvalinu. Oslabenému Pelhřimovu postupně začaly docházet síly, což vyústilo v šance Tasovic, při kterých se zaskvěl Zavadil. Osm minut před koncem se po vyloučení Hrobaře poměr sil na hřišti vyrovnal a paradoxně z toho profitovali hosté. Po sérii narážeček se míč ve vápně dostal k Fukalovi, který špičkou kopačky zařídil Tasovicím tři body.

„Za výkon musím kluky pochválit. Oproti přípravě se hodně věcí zlepšilo. Rozhodujícím faktorem asi byla hodinová přesilovka Tasovic,“ řekl trenér Pelhřimova Martin Moravec.

Góly: 35. Mazač, 48. Kmoch – 8. a 26. Paul (druhý z PK), 86. Fukal. Rozhodčí: Jahoda. ŽK: 1:4. ČK: 1:1 (25. Pícha – 82. Hrobař). Diváci: 30. Poločas: 1:2. Pelhřimov: Zavadil – Chadim, Pícha, Vacek, Homolka – Kmoch, D. Poul, V. Poul (87. Hanousek), Horký (33. Sládok), Bartoň – Mazač (77. Mazanec). Tasovice: Konvalina – Hrazdílek, Mička, Švarc, Horáček – Hrobař, Blahoudek, Čermák, Fukal – Landšperský (85. Kučera), Paul. Nejlepší hráči: Mazač – Švarc, Paul.

SLAVOJ POLNÁ – V. BÍTEŠ 2:0

Derby zkrápěl déšť, což v úvodních minutách více sedělo domácím, kteří se vrhli do ofenzivních akcí a vytvořili si solidní šance. David Kavka ani Kučera ale nedokázali otevřít skóre. To se polenským povedlo po necelé čtvrthodině hry. Urbánek narýsoval parádní kolmici mezi stopery na nabíhajícího Hrdličku, který zachoval klidnou hlavou a poslal svůj tým do vedení – 1:0! První jarní gól včerejšího derby byl na světě, a nutno dodat, že po zásluze. Tento moment probral i Bíteš, která po chvilce také zahrozila. Tutovku však Pohl spálil! A to hosty mrzelo, protože v 39. minutě byl Urbánek faulován ve vápně, a David Kavka věděl, co s nabídnutou penaltou – 2:0.

Slavoj se ve druhé půlce nemusel nikam hnát, přesto měl hru ve své moci a soupeři toho moc nedovolil. Hra navíc postrádala přesnost, a i v koncovce to skřípalo před oběma brankami. Chlup mezi tři tyče svůj pokus nevměstnal, Pohlova hlavička šla také vedle. Na druhé straně to zkoušel Válek, ale trefil připraveného Pokorného, na kterém si vylámal zuby i Urbánek, jež postupoval ze strany sám. V závěru měl dobrou příležitost Ivančík, ale Skočdopole zabránil tomu, aby se poslední minuty zdramatizovaly. Do jara tak lépe vstoupili domácí.

Góly: 14. Hrdlička, 39. Daniel Kavka (PK). Rozhodčí: Mayer. ŽK: 2:2. Diváci: 131. Poločas 2:0. Slavoj Polná: Skočdopole – Haala, Kučera, Čížek, Kubec – Holub (79. Fadrný), David Kavka, Klíma (62. Válek), Daniel Kavka – Urbánek, Hrdlička (83. Tlačbaba). Velká Bíteš: T. Pokorný – Kerber, Ivančík, Střecha, Hibš (46. J. Pokorný) – Máca (73. Valsa), Nekuda (88. Mrňa), Chlup, Šimončič – Cícha, Pohl. Nejlepší hráči: Hrdlička, Holub – Chlup.

Ostatní výsledky 17. kola: Hodonín – Uh. Brod 4:5 (2:4), 13. Kyselka, 18. Bartoš, 60. Šturma (PK), 87. Masaryk – 6. Šálek, 30. Pacl, 32. a 38. Michalec, 84. Večeřa. Rosice – Holešov 0:0. Slavičín – Brumov 1:1 (1:1), 31. Švach (PK) – 2. Řehák.

Čtěte také: Potvrdili roli favorita. Hokejisté Bohdalce ve druhém finálovém utkání doslova přejeli Vatín a zajistili si celkový triumf v 17. ročníku Vesnické hokejové ligy

16. Holešov 17 2 3 12 27:45 9

Příští kolo: Bzenec – Břeclav, Uh. Brod – ST. ŘÍŠE, Holešov – BYSTŘICE, Brumov – Rosice, ŽĎÁR N. S. – Hodonín, VRCHOVINA – SLAVOJ POLNÁ, Tasovice – Slavičín, V. BÍTEŠ – PELHŘIMOV.