Druhé derby Vysočiny se hrálo ve Žďáře nad Sázavou, kam k okresní konfrontaci přijela Bystřice a odvezla si výhru.

V. MEZIŘÍČÍ – H. BROD 7:1

Domácí začali aktivně, jenomže udeřilo na druhé straně. Po rohu se k míči na přední tyči dostal Sklenář, a i když Invald zasáhl, bylo to podle rozhodčích až za brankovou čárou. Velké Meziříčí se probralo až ve druhé čtvrtině zápasu, po Dufkově nahrávce vyrovnal Simr. Domácí kanonýr se do poločasu prosadil ještě dvakrát, zejména jeho třetí trefa po Demterově centru byla výstavní.

Hned na začátku druhého dějství se poprvé v novém působišti střelecky uvedl Durajka, jenž po sklepnutí vymetl šibenici Soukalovy branky. Tři minuty poté si na Dufkův roh vyskočil Simr a křížnou hlavičkou vsítil svou čtvrtou branku. Pak už začal úřadovat Robin Demeter. Nejprve stejně jako v Bystřici ukázkově přehodil gólmana a skóre zápasu uzavřel střelou mezi nohama Soukala.

Góly: 26., 31., 39. a 52. Simr, 49. Durajka, 65. a 72. Demeter – 6. Sklenář. Rozhodčí: Buček. ŽK: 1:1. Diváci: 345. Poločas: 3:1. V. Meziříčí: Invald – Z. Mucha, Šimáček, Pokorný, Krejčí (64. Bouček) – Berka (61. Souček) – Dufek, Smejkal, Durajka, Demeter – Simr (72. Liška). H. Brod: Soukal – Pohnětal, Kubát, Svoboda, Vařejka (69. Tuhý) – Hejkal (46. Horák), Henek, Vopršal, Kafka – Sklenář (46. Prchal), Míča. Nejlepší hráči: Durajka, Demeter, Simr.

ŽĎÁR N. S. – BYSTŘICE 1:2

Derby začalo oboustranně opatrně. Žďáru jako už tradičně v letošních domácích zápasech vázla kombinace, Bystřice sázela na brejky, ale ani jí se přihrávky v rychlém přechodu nedařily. Změnu skóre v nezáživném utkání přinesla až penalta. Po trestném kopu Bystřice přišel souboj ve vápně, hosté po něm postrčili míč Holému, který nastřelil ruku Šindelky. Balon si postavil Vícha a s klidem ho uklidil do sítě. „Přihrávka na Holého šla do hraničního ofsajdu, na video jsem zvědavý,“ uvedl trenér Žďáru Pavel Kubiš. Jeho tým se poté snažil o zvýšení aktivity. „Ale naše hra nesnesla vůbec žádné měřítko,“ rýpnul si do vlastních řad. Ve 43. minutě domácí defenziva po zbytečné ztrátě faulovala, z trestného kopu vydolovala Bystřice roh a nepokrytý nabíhající Šponar hlavičkoval do černého. Žďár tak prohrál i třetí první poločas na svém hřišti 0:2.

Po přestávce se domácí probrali. Na trestný kop Doležala si naskočil Russ a snížil na 1:2. „Od té doby jsme dobývali branku. Bystřice kromě jednoho pokusu už na gólmana nevystřelila. Jenže my jsme si kromě několika závarů žádnou vyloženou šanci nevypracovali. Celkově jsem z našeho výkonu hlavně v první půli velmi zklamaný. Góly dostáváme pouze ze standardek, připravujeme se na ně a zase nás někdo zaskočí. Každý hráč by si měl sáhnout do svědomí, zda dává fotbalu všechno,“ nebral si Kubiš servítky.

Góly: 48. Russ – 26. Vícha (PK), 43. Šponar. Rozhodčí: Hrůza. ŽK: 3:1. Diváci: 250. Poločas: 0:2. Žďár n. S.: Hajný – Bureš (86. Toufar), Veselý, Šindelka, Vomela – Mašek, Doležal, Jun (46. Šandera), Turek, Kunstmüller (74. Jurnečka) – Russ. Bystřice: Trávníček – Vícha, Chocholáč, Šponar, Mitáš – R. Sklenář, Padrtka, Zbytovský (63. Čech, 90. Svoboda), Malý – Holý, Zich. Nejlepší hráči: Šandera – Šponar, Holý.

ST. ŘÍŠE – TASOVICE 2:0

První půlka byla bohatá na šance, na góly nikoliv. V 7. minutě se zastřeloval Lacina, po něm neuspěl ani Vácha, a po čtvrt hodině hry vyšli z dobré pozice naprázdno i hosté. Poté se hra zklidnila a o vzruch se postaral až Lacina, který opět nedal. Vyloženou šanci zahodil v závěru poločasu také Tichánek.

Stará Říše se dočkala až po změně stran, kdy se do šestnáctky proháčkovala nová posila Konate, kterého hostující bek srazil k zemi, a kopala se penalta. Tou Tichánek nepohrdl. Dvě minuty nato prodloužil Vácha hlavou na nabíhajícího Konateho, ten si obhodil vyběhnuvšího Šebelu a střelou do prázdné tasovické svatyně zvýšil na 2:0. V závěru se hosté pokusili dostat nakopávanými balony domácí pod tlak, což se jim sice povedlo, ale z něj žádná branka nevyplynula.

Góly: 62. Tichánek (PK), 64. Konate. Rozhodčí: Reich. ŽK: 2:3. Diváci: 150. Poločas 0:0. Stará Říše: Neuman – Dohnal, Priborský, Pokorný, Kittler – Rygl, Tichánek, Lacina (83. Štěpnička), Kratochvíl (75. J. Florian) – Konate (88. F. Florian), Vácha. Tasovice: Šebela – Mička, Veselý, Horáček, Hověz (77. Blahoudek) – Paul, Ostrý (22. Czucz), Vítek (66. Svatoš), Juhaňák – Helebrant, Švarc. Nejlepší hráči: Konate, Priborský, Kittler.

PELHŘIMOV – HODONÍN 2:1

Pelhřimov začal pod vlivem nedělního nepovedeného zápasu. Hodonín, který zdobil rychlý přechod do útoku, měl od začátku navrch. V 11. minutě se v šestnáctce kolem Duchana obtočil Reška a Matiášek měl plné ruce práce, aby ostrou střelu vytěsnil na roh. Ve 25. minutě hosté rozjeli rychlý protiútok, na jeho konci dostal průnikovou přihrávku Šturma a při zakončení si počínal zkušeně. Míč dloubnul nad vybíhajícího brankáře Pelhřimova. Domácí po inkasovaném gólu zcela ztratili půdu pod nohama a poločas dohráli ve velké křeči. Měli štěstí, že Vrána v tutovce selhal. Po přestávce se začalo blýskat na lepší časy. Dýnek ještě míč špatně trefil, ale s blížícím se koncem byl bojující Pelhřimov čím dál tím více nebezpečný. Na obrat mu stačilo pouhých šest minut. Hlavou po standardní situaci srovnal Sládok a v 78. minutě po kolmici Dýnka vymyslel gól pro Niederleho ideální přihrávkou podél branky Benda.

„Jsem moc rád, že jsme vyhráli. První poločas byl z naší strany špatný, ještě na nás ležela deka z nepovedeného nedělního zápasu. Po přestávce jsme se ale zlepšili a takovou buldočí vůlí jsme silného soupeře udolali,“ radoval se trenér Pelhřimova Leoš Mitas.

Góly: 72. Sládok, 78. Niederle – 25. Šturma. Rozhodčí: Nejedlý. ŽK: 3:2. Diváci: 160. Poločas: 0:1. Pelhřimov: Matiášek – Duchan, Čížek, Naniáš, Mádl (46. Vacek) – Poul (57. Bartoň), Sládok, Niederle, Dýnek, Homolka (89. Melecha) – Benda. Hodonín: Petráš – Kyselka, Víšek, Novotný, Reška – Borák, Kobylík, Šturma, Polák (79. Jankůj) – Vrána (66. Belko), Ondryáš (54. Maršálek). Nejlepší hráči: Niederle, Dýnek – Reška.

BLANSKO – SLAVOJ POLNÁ 1:1

Vše podstatné se událo v úvodní čtvrthodince. Domácí zahrozili akcí Nečase, kterou zakončoval těsně vedle Ullmann. Hosté pak udeřili v 6. minutě ze své první vážnější akce. Lančarič zběhl za obranu a prostřelil Jurana – 0:1. Chvíli nato se Slavoj hnal opět do útoku, ale Kavka mířil nad branku. Blansko nechtělo zůstat pozadu a v 15. minutě bylo vyrovnáno. Juklův centr skončil na hlavě Millera, který míč nasměroval přesně k tyči. Gólman Skočdople musel být ve střehu, protože po chvíli to zkoušel střílející Šíp. Vzápětí měl gólman Polné štěstí, že Trtílek neměl seřízená mířidla. Ve druhé části se hrála otevřená partie, ale stoprocentní šance k vidění nebyla. A protože si se střelami zpoza vápna s přehledem poradili brankáři, body se dělily.

Góly: 15. Müller – 6. Lančarič. Rozhodčí: Svoboda. ŽK: 2:2. Diváci: 210. Poločas 1:1. Blansko: Juran – Gromský, Müller, Čoupek, Šíp – Nečas (83. Buchta), M. Zouhar (46. Šplíchal), Jukl, Levai – Ullmann (66. Krejčíř), Trtílek. Slavoj Polná: Skočdopole – Krejčí, Kučera, Fadrný, Bambula – Hron, Škacha, Šuta, Klíma – Kavka, Lančarič. Nejlepší hráči: Ullmann – Fadrný, Lančarič.

ROSICE – VRCHOVINA 0:0

Opatrný zápas mnoho fotbalových momentů nenabídl. V defenzivně laděném utkání vynikal jen vysoký počet rohů domácích, z dvanácti standardek ale Rosice vůbec nic nevytěžily. Za zmínku tak stojí pouze čtyři situace. Ve 12. minutě pálil z vápna Rostislav Sodomka po přiťuknutí Pavla Sodomky půl metr nad. Jednu šanci si v první půli vytvořili i domácí. A byla z kategorie tutových. Střelu Pšikala vyrazil gólman Vítek reflexivně nohou.

Rozhodnout mohla 85. minuta, kdy Michal Skalník zpracoval dlouhý nákop od střídajícího bratra Kamila, jenž dopravil míč do sítě, ale pomezní odmával ofsajd. V nastavení domácí zahodili po centru Pšikala z levé strany druhou velkou příležitost, hlavičkovali nad. „Za bod z Rosic jsme šťastní,“ těšilo místopředsedu klubu Romana Wolkera.

Rozhodčí: Chlevišťan. ŽK: 2:4. Diváci: 180. Rosice: Hoda – Huška, Vítámvás, Oprchal, Pšikal, Havlásek, Lang, Michna, Selinger, Chlup (88. Těžínský), Polák. Vrchovina: Vítek – Buchta, Dvořáček, Košík, Drdla (82. K. Skalník) – Pavel Sodomka, R. Sodomka, Komínek (46. Kolařík), M. Skalník – P. Smetana, Trojánek (63. Michal). Nejlepší hráči: Pšikal – P. Smetana, Vítek.

Ostatní výsledky 15. kola: Mutěnice – Otrokovice 1:6 (0:2), Uh. Brod – Napajedla 4:1 (1:1).

16. Napajedla 6 0 0 6 5:19 0

Příští kolo: Otrokovice – ŽĎÁR N. S., Uh. Brod – ST. ŘÍŠE, Blansko – PELHŘIMOV, Rosice – Mutěnice, V. MEZIŘÍČÍí – Hodonín, H. BROD – Tasovice, VRCHOVINA – BYSTŘICE, SLAVOJ POLNÁ – Napajedla.