VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA NEDĚLKOVÁ

Jana Nedělková / Žďárský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Pálenice na Žďársku hlásí tragickou sezonu

Žďársko – Tragickou sezonu hlásí letos pěstitelské pálenice na Žďársku. Lidí, kteří chtějí svůj kvas z ovoce přeměnit v kvalitní domácí destilát, je málo, a provozovatelé už ani nedoufají ve výrazné zlepšení.

Dřevěné loutky děti nadchly

Žďár nad Sázavou – Již tradičně hojná účast a nadšení převážně dětských návštěvníků provázelo loutkové divadelní představení Jana Hrubce.

Knihovnám ubývají čtenáři, návštěvníků je ale víc

Žďársko – Ačkoliv počet registrovaných čtenářů v knihovnách na Žďársku v posledních letech mírně klesá, návštěvnost těchto zařízení naopak roste. Lidé totiž do knihoven už nemíří jenom pro zásoby čtiva, ale mimo jiné i za kulturou a vzděláváním.

Ve Žďáře se vyučuje i čínština a čínská kaligrafie

Žďár nad Sázavou – K čínštině se devětadvacetiletá Hana Hernandez Suchá dostala více méně náhodou, nakonec ji ale vystudovala, v Číně několik let žila a nyní ji i vyučuje v jazykové škole ve Žďáře nad Sázavou. V létě se dokonce podařilo otevřít také kurz čínské kaligrafie, jenž bude pokračovat i během školního roku.

Soukromé školičky lákají na individuální přístup i pobyt v přírodě

Žďársko – Individuální přístup, menší počet dětí na jednoho dospělého, hodně venkovních aktivit, možnost vlastního stravování a nepravidelné docházky. To je hlavní výhoda soukromých zařízení, jež se starají o předškolní vzdělávání dětí. I na Žďársku mají rodiče, kteří nechtějí z nějakého důvodu dávat svoje ratolesti do klasické státní mateřské školy, z čeho vybírat.

Podívejte se na miminka z porodnice a vyberte v anketě to nej

Nové Město na Moravě - Díky vstřícnosti nejen novoměstské porodnice vám na našich stránkách pravidelně „servírujeme" fotografie nejmladších obyvatel žďárského regionu.

Divočáci škodí v kukuřici, ven se je ale vyhnat nedaří

Žďársko – Škody páchané na polích divokými prasaty dělají hlavu zemědělcům i myslivcům na Žďársku. Zatímco zemědělci láteří nad rozrytými řádky brambor a zkonzumovanou nebo poválenou kukuřicí či obilím, myslivecké spolky zase mají obavy z požadovaných náhrad škod.

OBRAZEM: Slavnosti v Novém Městě patřily medu a vínu

Nové Město na Moravě – Do novoměstského kulturního domu musely být v sobotu přesunuty Slavnosti medu a vína, které se původně měly odehrávat na tamním Vratislavově náměstí. Na vině bylo chladné a především deštivé počasí. I přes to ale akce přilákala velké množství lidí.

Bourali pod vlivem alkoholu

Vatín, Žďár nad Sázavou – Notně posilněn alkoholem usedl za volant šestačtyřicetiletý muž. S Opelem Astra jel v sobotu odpoledne od Vatína směrem ke Žďáru nad Sázavou příliš rychle a narazil do transitu, jehož šofér zastavil před semaforem na signál „stůj“.

OBRAZEM: Osmistovky Žďárských vrchů zdolávali již pošesté

Krátká – Z vesnice u Sněžného na Novoměstsku s názvem Krátká vyrazilo v sobotu 27 nadšenců na závod, který však krátký rozhodně nebyl. Jeho cílem totiž je zdolat během jednoho dne libovolnou trasou co nejvíc „osmistovek“ Žďárských vrchů. Nejkratší cesta mezi všemi šestnácti měří jen vzdušnou čarou kolem 45 kilometrů.

Titul Vesnice roku 2017 putuje do Heřmanova na Žďársku

Heřmanov – Velké nadšení vládne nyní v Heřmanově na Žďársku. Vesnice zvítězila v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 a nechala tak za sebou dalších dvanáct soupeřů – vítězů krajských kol tohoto klání. Výsledky byly vyhlášeny v sobotu na slavnostním ceremoniálu v Luhačovicích.

Moštárny na Žďársku nedostatkem zákazníků netrpí

Žďársko – Možnost zužitkovat domácí ovoce a zároveň mít k dispozici kvalitní mošt za rozumnou cenu. To jsou důvody, které stále „táhnou“ veřejnost do moštáren. Zařízení, která obvykle provozují místní zahrádkářské svazy, si na nedostatek zákazníků rozhodně stěžovat nemohou.

Vyjde nová kniha o žďárském zámku

Žďár nad Sázavou – Zcela nové, dosud nezveřejněné fotografie žďárského zámku budou k vidění v připravované knize Pavla Kosatíka.

OBRAZEM: Žďas navýšil mzdy, chybí mu ale techničtí pracovníci

Žďár nad Sázavou – Novou kolektivní smlouvu pro letošní rok se podařilo podepsat ve žďárském strojírenském podniku Žďas. Vyjednávání odborů se zaměstnavatelem přineslo navýšení mezd a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění.

Hvězdu Martiny Sáblíkové zloděj s omluvou vrátil

Velká Bíteš – Šťastný konec má případ ukradené hvězdy Martiny Sáblíkové z chodníku slávy ve Velké Bíteši. Mosazná hvězda, která tamní Masarykovo náměstí zdobila již od roku 2008, zmizela v noci z pátku na sobotu. A to navzdory čilému ruchu v centru města, kde zrovna probíhaly tradiční bítešské hody, i přímo v restauraci U Raušů, před kterou se chodník slávy nachází.

Z bítešského chodníku slávy zmizela hvězda Martiny Sáblíkové

Velká Bíteš – Z chodníku slávy ve Velké Bíteši zmizela mosazná hvězda věnovaná žďárské rychlobruslařské šampionce Martině Sáblíkové. Ukradena byla pouze samotná hvězda se jménem sportovkyně a nápisem Za bezkonkurenční práci s noži, kamenný podklad zůstal na místě.

Nová továrna Cooperu v Bystřici zahájila zkušební provoz

Bystřice nad Pernštejnem – Do zkušebního provozu již úspěšně vstoupili v nové výrobní hale společnosti Cooper Standard v Bystřici nad Pernštejnem. Ve čtvrtek 14. září pak bude továrna slavnostně otevřena, a to za přítomnosti mnohých hostů.

Školy na Žďársku usilují o lepší stravování dětí

Žďársko – Zlepšit kvalitu stravování dětí v jídelnách se snaží i ve školách na Žďársku. Třetí ročník projektu Skutečně zdravá škola, do nějž je zapojeno již 286 zařízení s téměř 50 tisíci dětí z celé republiky, přivítal ve svých řadách například „nováčky“ ze Strážku na Bystřicku.

Na pachové ohradníky potřebují myslivci více peněz

Žďársko – Statisíce korun stojí na Žďársku provoz pachových ohradníků, které mají snížit počty střetů se zvěří na silnicích.

Školky prošly během prázdnin sérií oprav

Žďársko – Ačkoliv během letních prázdnin byla většina mateřských škol na Žďársku zavřená, v budovách mnohých školek panoval čilý stavební ruch. Děti tak v září přišly do opravených prostor – čekala na ně například upravená zahrada nebo nové záchody a koupelny.

Sazomín střeží kavka na mostě

Sazomín – Zatím poslední betonová socha od populárního žďárského umělce Michala Olšiaka stojí v Sazomíně na Žďársku. Kavka na mostě tam byla odhalena k sedmistému výročí od první písemné zmínky o této obci, právě kavka je totiž obecním symbolem.

Pod Zelenou horou obnoví bikrosovou trať

Žďár nad Sázavou - Parčík pod žďárskou Zelenou horou u ulice Polní čeká revitalizace. Na léta neudržované ploše, jíž místní lidé nazývají jako „lesík“, bude mimo jiné obnovena bikrosová dráha.

OBRAZEM: Školáci usedli poprvé do lavic

Žďár nad Sázavou - Po dvouměsíčních letních prázdninách se dětem 4. září otevřely dveře základních a středních škol. Do lavic zasedli úplně poprvé například prvňáčci v Základní škole Švermova ve Žďáře nad Sázavou.

OBRAZEM: Děti zkoušely, jak lze trávit volný čas aktivně

Žďár nad Sázavou – Jízda na koloběžce, překážková dráha, vytváření obřích bublin, první pomoc, závody v běhu nebo výtvarné tvoření všeho druhu. To je jenom malý výběr z aktivit, jež si mohli vyzkoušet lidé, kteří zavítali v pátek do areálu Farských humen ve Žďáře nad Sázavou.

Do Odrance se sjedou loutkoherci

Odranec – Loutkovému divadlu bude patřit v neděli 10. září vesnice Odranec na Novoměstsku. Již pošesté se tam uskuteční festival Odranecké loutkohraní.

Sdružení krajina vystavuje v zámeckém muzeu

Žďár nad Sázavou - Až do konce letošního srpna je zájemcům k dispozici nová výstava Lidé pro přírodu. Návštěvníky čeká v inventoriu žďárského zámeckého Muzea nové generace interaktivní expozice.

Výstavu provází film Žít v krajině

Žďár nad Sázavou - Až do 16. března bude v Knihovně Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou k vidění výstava, která přibližuje činnost Sdružení Krajina z Počítek.

V barech na Žďársku počítají ztráty z prohibice

Žďársko – Na jedné straně radost a úleva ze čtvrtečního zmírnění prohibice, na druhé ovšem přetrvávající rozhořčení ze ztrát, které toto opatření způsobilo. Tak by se daly stručně vyjádřit pocity provozovatelů barů, hospod a restaurací na Žďársku.

Střední škola technická slaví šedesátku, mezi dary je i zvon

Žďár nad Sázavou - Významné výročí slaví Střední škola technická (SŠT) ve Žďáře nad Sázavou. Od jejího založení uplynulo letos v září již šedesát let. „Jsme tak druhou nejstarší střední školou ve městě," vyjádřil se Josef Crha, ředitel SŠT s tím, že vloni „šedesátku" slavila žďárská Vyšší odborná a střední průmyslová škola.

Čekání v kolonách končí, cesta na Stalingrad je volná

Žďár nad Sázavou - Velká úleva. Tak bude možné vyjádřit pocity většiny řidičů, kteří dnes při svých cestách projedou Žďárem nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení